Tomasz Urbaś Tomasz Urbaś
1738
BLOG

Wystrzał plazmy w kierunku Ziemi

Tomasz Urbaś Tomasz Urbaś Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Rankiem 2 sierpnia 2011 r. z plamy słonecznej nr 1261 nastąpił koronalny wyrzut masy. Plama znajdowała się prawie na wprost Ziemi.

Plama nr 1261

Plama nr 1261

Źródło: NASA.

Wyrzucona ze Słońca plazma pędzi z początkową prędkością ok. 900 km/s w kierunku naszej planety. Dane zebrane przez okołosłoneczne satelity SOHO, STEREO-A i STEREO-B pozwoliły naukowcom z NASA oszacować, że słoneczna plazma dotrze w pobliże Ziemi nocą z 4 na 5 sierpnia 2011 r.

Symulacja trafienia magnetosfery Ziemi przez słoneczną plazmę

Symulacja trafienia magnetosfery Ziemi przez słoneczną plazmę

Źródło: NASA.

Według teorii zaprezentowanej w „Sumie wszystkich strachów” pole magnetyczne poruszającej się plazmy oraz pole magnetyczne Ziemi oddziaływują na siebie w formie udarowej. Skutkiem tego są obserwowane trzęsienia ziemskiego pola magnetycznego. Według tej teorii oddziaływanie pól magnetycznych powoduje także zmianę parametrów działania zewnętrznego ciekłego jądra ziemi, które generuje niczym gigantyczny magnes pole magnetyczne Ziemi. Zmiany w jądrze (prędkość i kierunek przepływu ciekłego metalu) przenoszą się przez płaszcz Ziemi na skorupę ziemską, gdzie mogą wyzwalać rozładowanie napięć tektonicznych i wulkanicznych.

Gdy przewidywania naukowców o kierunku rozchodzenia się wyrzutu plazmy ze Słońca potwierdzą się, spodziewamy się istotnego wzrostu prawdopodobieństwa silnego wstrząsu tektonicznego na Ziemi (ponad 7 stopni w skali Richtera) lub dynamizacji erupcji wulkanicznej ok. 5 sierpnia 2011 r.
 

Urodzony w 1970 w Gdyni. Żonaty, ojciec trzech synów. Absolwent Finansów i Bankowości Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalista prawa nieruchomości. Od 1998 wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości. Nagrody i wyróżnienia: 1987 finalista Olimpiady Fizycznej 1993 Nagroda rektora UG II stopnia 1994 Nagroda rektora UG I stopnia 1995 I lokata ukończenia studiów na UG 1995 wyróżnienie w konkursie „Rzeczpospolitej” oraz Coopers & Lybrands na artykuł o kierunkach rozwoju gospodarki polskiej do 2005. Miłośnik książek, nauk ścisłych i historii.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie